Vad betyder stämplarna?

Antik & Auktions expert Ulrika Ruding värderar pinnstolar från Nässjö stolfabrik i Antikfrågan.

pinnstol

Numret står för Nässjö

Har gjort en vindsröjning hos mina föräldrar och hittade tre pinnstolar. På undersidan av sitsen finns stämplar. Jag skulle gärna vilja veta vad de betyder.

AA

pinnstol-signaturer

Stolarna kommer från Nässjö stolfabrik, vilket siffran 120 visar oss. Nässjö stolfabrik var en av Nordens största möbelfabriker, grundad 1870.

År 1972 drog man ihop namnet till Nesto möbler. Fabriken var verksam fram till 1992. De ommålade pinnstolarna är från 1900-talets mitt och skulle säkert kunna säljas för runt 400–500 kronor styck på auktion.

Ulrika Ruding