Vad är asken värd?

Antik & Auktions expert Tomas Persson värderar en ask i emalj i Antikfrågan.

Romantiskt i emalj

Jag vill gärna veta mer om denna ask som jag ärvt efter min morfar. Den är felfri, och jag tror att mönstret är gjort av emalj. Det har väldigt fin lyster. Inuti är det förgyllt silver.  Diameter 10,5 cm. Höjd 5 cm. Stämplarna ses på en av bilderna.

Birgitta Eriksson

Tekniken är emalj, det vill säga smält glas mot bakgrund av metall, i detta fall silver. Det är ömtåligt för slag, stötar och repor.

Tidsmässigt befinner vi oss runt 1920–1930-talen i Tyskland eller Österrike. Tyvärr finns ingen stämpel, vilket hade gjort det enklare. Värdet är cirka 3 000 kronor.

Tomas Persson