Vad är ljusstakarna värda?

ljusstakar

Mässingsljusstakar från Hedlunds i Eskilstuna, Gusum och Skultuna.

Skulle vilja veta mer om dessa ljusstakar, ålder, värde med mera. Jag har ett par av varje, utom av den bladformade som jag har fyra av samt keramikstaken som jag bara har en av. Den första är stämplad Hedlunds, Eskilstuna, 23. Den andra Gusums bruk 45. Den tredje Skultuna. Den fjärde Ystad metall. Den femte AJ Höganäs. Den sista saknar stämplar men är mycket gammal.

Nattljus

ljusstakar2

Mässingsljusstakar från Ystad Metall och Skultuna. Keramikljusstake från Andersson & Johansson.

I tur och ordning har vi:
1
Ett par mässingsstakar, omkring år 1900. Hedlunds i Eskilstuna. Stor, i dag bortglömd, fabrik. 300 kronor paret.
2
Ett par mässingsstakar i nyrenässans. En av Gusums mest populära modeller, cirka 1890. Som ovan.
3
Ett tredje par mässingsstakar, från Skultuna, jugend, runt 1910. Värdering som ovan, kanske lite mer.
4
Fyra mässingsstakar, Liljan från Ystad Metall. Formgivna av Ivar Åhlenius-Björk. En hundring styck.
5
En keramikstake från 1930-talet. Andersson & Johansson, Höganäs. 300 kronor.
6
Ett par mässingsstakar. Kallas Kontorsstaken och är en urgammal Skultunamodell som ännu tillverkas. Dina ser ut att vara från mitten av 1800-talet. 500 kronor för ett par.

Peder Lamm

LÄS ÄVEN Så vårdar du dina tenn- och mässingsföremål!