Välkommen hem till familjen Hansson i Skåneidyllen!

Alla vackra bilder från familjen Hanssons gård i Skåne i nya numret av Antik & Auktion fick inte plats i tidningen så nu bjuder vi på dem här istället!

19
Visa bildspel

/
vackert-bord
hall
trappa
blommor
skap
antikt-kok
lador
byra
ljus-hall
antikviteter-badrum
1700-gard
tak
gammal-pump
gammal-gard
gammal-cykel
fonster
gamla-verktyg
gamla-las
gesall-brev
...
Visa mer

Inte mycket är kvar av den ursprungliga rumsindelningen på gården utanför Löddeköpinge, men så bebos den också av två visionärer. Både Camilla och Joakim dras till 1700-talet, och Joakim är såväl antikhandlare som hantverkare. Och som varsam hanterare av de vackra gamla möblerna använder han till och med verktyg från tiden.

Se fler bilder och läs reportaget i nya numret av Antik & Auktion, ute nu!

Läs även Vackra våningar – Hemma hos Jörgen Kihl