Dansk design när den är som bäst

Vår expert Jenny von Platen letar varje månad upp ett antal fina moderna föremål på auktionerna. Här några danska mästerverk hon hittat på senare tid.

6
Visa bildspel

/
Det är bara att slå sig ner och slumra en stund i Hans J Wegners (1914–2007) gungstol, gärna med fötterna på hans pall. Båda modellerna är formgivna på 1940-talet och tillverkade på FDB Møbler. Sitsarna är flätade med papperssnören, vilket är mycket mer slitstarkt än vad det låter som. Stommen är snickrad i bok, ett vackert träslag som mörknar något med åren. Setet såldes för prisvärda 4600 danska kr (5000) på Bruun Rasmussen.
Här har den annars så sparsmakade dansken Børge Mogensen (1914–72) tagit ut svängarna rejält. Det var till en utställning 1958 han ritade den Spanska stolen och den finns i tillverkning än i dag. Paret som visades hos Bruun Rasmussen är inte från tiden, men ändå så pass gamla att både eken och lädret har fått en fin patina. Paret gick för 30000 danska kr (30000–40000).
Den härliga gruppen med glasvaser av Per Lütken (1916–98) för Holmegaards glasbruk lockade till budgivning på Bruun Rasmussen. De klubbades tillsammans för 2300 danska kr (1500–2000). Höjden varierar från 8 till 27 cm.
Ovanifrån är sideboardet inte helt rektangulärt. I stället buktar mittdelen med de sex lådorna utåt en aning. Det är raffinerat tecknat av den danske möbelarkitekten Ole Wanscher (1903–85) och skickligt genomfört av snickarmästaren A J Iversen. Vacker mahogny accentuerar de fina formerna och blänker ikapp med mässingshandtagen. Klubbatpris på Bruun Rasmussen blev 7500 danska kr. (10000–15000).
Efter några år hos Georg Jensen öppnade Andreas Mikkelsen (1928–2008) egen silversmedja. Därifrån kommer det tuffa silverhalsbandet med två förgyllda medaljonger. Tillverkat på 1970-talet och klubbades på Bruun Rasmussen för 4200 danska kr (2000).
Vägghyllan av Børge Mogensen (1914–72) visades första gången i slutet av 1940-talet. Den klubbades på Bruun Rasmussen för 3200 danska kr (2500). Den är 63 cm lång.
...
Visa mer