Fynda soffa på auktion

Varför köpa ny soffa när det finns så många vackra på landets stadsauktioner? Vissa av dem går dessutom att få för en ganska billig peng. Låt dig inspireras av de tre fina exemplaren som vår antikexpert Erik Bilén har letat upp.

Med inspiration från det klassiska antikens stränga möbelkonst är dagbädden från 1930-talet tillverkad. Vilmöbeln är tillskriven Erik Chambert (1902–88). Erik drev tillsammans med sin bror familjeföretaget AB Chamberts möbelfabrik i Norrköping. (Bukowskis market) Utropspris 12 000 kr. Klubbat pris 24 000 kr.

Chile är namnet på den här mjukt formade soffan. Modellen lanserades 1953 av AB Klings möbler. (Bukowskis market) Utropspris 4 000 kr. Klubbat pris 4 531 kr.

Den gustavianska bankettsoffan med dekor av bandfläta har elegant utsvängda gavlar. Soffan från 1700-talets slut är 211 cm lång. Modellen uppkom under 1700-talets andra hälft och hör till periodens mest eleganta. (Bukowskis market) Utropspris 8 000 kr. Klubbat pris 5 201 kr.

Fler antikviteter och dekorativa detaljer från Fyndat på stadsauktion hittar du i nya numret av Antik & Auktion, ute i butik nu!