Njut ännu mer! – Kläckeberga herrgård

Från ett liv som bankman i Köpenhamn via en stuga på Öland hittade kakelugnsmakaren Per Dahlberg hem till Kläckeberga herrgård utanför Kalmar. Här har han återskapat rum efter rum och samtidigt fått chans att utvecklas som kakelugnsmakare. Per koncentrerar sig på att ta fram miljöerna från släkterna Ulfvenklous och Harmens tid under 1700-talet. Alla vackra bilder från gården fick inte plats i tidningen så nu bjuder vi på dem här istället!

22
Visa bildspel

/
...
Visa mer

Hela reportaget om Kläckeberga herrgård hittar du i nya numret av Antik & Auktion, ute nu!

style="display:none">